Fordamper, som i sin enkelhed er bunden af et yoghurtapparat.
Den fuldstøbte inderskål kan rumme cirka 1 liter vand - se billede 2.
Når apparatet er tændt, vil vandet blive varmet langsomt op og dermed fordamper vandet. Temperaturen af vandet vil afhænge af omgivelsestemperaturen.
Anvendes i forbindelse med fugtighedsstyring af et (lille) rum eller skab, hvor reguleringen kan foretages med IHC-200 - Enhed til fugtighedsstyring.
Bemærk: Fordamperen er kun beregnet til mindre rum/skabe, og vil sandsynligvis ikke kunne yde tilstrækkeligt med fugtighed i større rum eller såfremt temperaturen i rummet/skabet er lav.
Varen er p.t. ikke på lager - men du kan bestille et Yoghurtapparat, inkl. glas og låg og så har du tillige mulighed for at lave yoghurt.
Et alternativ: Forstøver - Til 4 liter vand - Ultrasonisk - 27 W
Loading...
Inkbird oversigt
Inkbird enheder til styring/overvågning af temperatur og fugtighed.
Er du i tvivl om, hvilken enhed du skal vælge, så ring til os på 23 24 48 00. Du er naturligvis også velkommen forbi vores butik, og se enhederne og få vejledning.
Finder du enhederne billigere andre steder, så ring til os på 23 24 48 00.
Height | 65 | mm | Diameter | 24 | cm | | | Shipment weight | 410 | g |
|